Praca i zarobki elektromechanika

Autor: Zespół redakcyjny Indeed

Opublikowano 23 września 2022

W skład zespołu redakcyjnego Indeed wchodzą różni i utalentowani autorzy, analitycy eksperci. Wykorzystują oni dane Indeed, aby dostarczać użyteczne wskazówki, które pomagają w rozwoju kariery.

Zarobki elektromechanika często przekraczają 5000 zł. Na najwyższe pensje mogą liczyć osoby, które wyjechały za granicę. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda praca specjalistów i jak zdobyć odpowiednie wykształcenie potrzebne do wykonywania zawodu.

Kim jest elektromechanik?

Według klasyfikacji zawodów elektromechanik to profesja usługowa oznaczona kodem 741201. Specjaliści z tej branży zajmują się instalacją, demontażem i naprawą urządzeń elektrycznych różnego typu. Umiejętności usuwania usterek przydają się w rozmaitych zakładach pracy, dzięki czemu możliwości zatrudnienia są naprawdę bardzo szerokie.

Zarobki elektromechaników

Zgodnie z danymi zebranymi przez portal Indeed średnie miesięczne zarobki elektromechaników wynoszą około 4610 zł. Pensje różnią się w poszczególnych regionach Polski i wyglądają następująco:

  • 5493 złBusko-Zdrój, województwo świętokrzyskie

  • 4692 złNowe Miasto Lubawskie, województwo warmińsko-mazurskie

  • 4269 złGdańsk, województwo pomorskie

  • 3901 złWrocław, województwo dolnośląskie

  • 4119 złŁańcut, województwo podkarpackie

Zagraniczne pensje są wyższe, tym bardziej że polscy fachowcy są doceniani zwłaszcza w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Przykładowo elektromechanik w Belgii może zarobić aż 11 230 zł.

Jak wygląda praca elektromechanika?

Elektromechanik to jeden z lepiej płatnych zawodów po szkole zawodowej, dlatego warto zapoznać się z zakresem obowiązków. Do najważniejszych zadań fachowców należy konserwacja różnych urządzeń elektrycznych: silników, sprzętów AGD, maszyn, transformatorów, urządzeń sygnalizacyjnych, agregatów prądotwórczych. W obrębie dziedziny można wyróżnić wiele specjalizacji. Najpopularniejsze z nich to elektromechanika:

  • zaawansowanych elektrycznych przyrządów pomiarowych,

  • sprzętów gospodarstwa domowego,

  • pojazdów samochodowych.

Obowiązki elektromechaników

Specjaliści i specjalistki pracujący w branży zajmują się montażem i demontażem różnorodnych urządzeń elektrycznych. Naprawiają usterki, robią dokładne przeglądy maszyn, wykonują instalacje i podzespoły mechaniczne z metalu i tworzyw sztucznych. Do najważniejszych zadań należą:

  • diagnozowanie przyczyn usterek;

  • montowanie układów sterowania i zabezpieczeń zgodnie z dołączoną dokumentacją techniczną;

  • regulacja zaawansowanych maszyn produkcyjnych;

  • wykonywanie elementów elektromechanicznych pełniących funkcję łączników;

  • wykonywanie instalacji elektrycznych, aparatów niskiego napięcia i elementów elektrotechnicznych;

  • wykonywanie pomiarów przed oddaniem sprzętów do powszechnego użytku;

  • konserwacja sprzętu;

  • szkolenie użytkowników, wyjaśnianie, jak korzystać z danego sprzętu, by nie doszło do zagrożenia zdrowia lub życia;

  • organizowanie całych stanowisk pracy, zwłaszcza w zakładach produkcyjnych.

Elektromechanicy cały czas mają styczność ze sprzętem elektrycznym, dlatego muszą przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa w pracy, by nie doszło do tragedii.

Zadania elektromechaników pojazdów samochodowych

Wśród wszystkich specjalizacji szczególne miejsce zajmuje elektromechanika samochodów pojazdowych. Nowoczesne auta są naszpikowane elektromechaniką, a jak wiadomo, nawet najlepiej zaprojektowany system czasem może okazać się zawodny. W takiej sytuacji do akcji wkraczają fachowcy, którzy wiedzą, co zrobić, by auto znowu sprawnie poruszało się po drogach. Do najważniejszych zadań elektromechaników samochodów należą:

  • diagnozowanie i usuwanie usterek w systemach sterowania, silnikach, układach bezpieczeństwa;

  • instalacja elektronicznych części w pojazdach połączonych magistralami CAL i LIN;

  • przeprowadzanie pełnych przeglądów: sprawdzanie zapłonów, świateł, całej sygnalizacji funkcjonującej w pojeździe;

  • dokonywanie pomiarów;

  • bieżąca obsługa elektrycznych urządzeń zasilających, sterujących, oświetleniowych;

  • przygotowanie wycen napraw.

Warunki pracy elektromechaników

Elektromechanicy mają szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Specjaliści i specjalistki podpisują umowy o pracę z zakładami produkcyjnymi, gdzie zajmują się bieżącym nadzorem nad maszynami wykorzystywanymi przy wytwarzaniu produktów. Często pracują w autoryzowanych warsztatach samochodowych. Osoby zajmujące się sprzętem AGD decydują się na samozatrudnienie i założenie własnej działalności gospodarczej.

Predyspozycje potrzebne w zawodzie elektromechanika

A jaki typ osobowości sprawdzi się w zawodzie elektromechanika? Konieczne są przede wszystkim wyobraźnia oraz analityczne myślenie. Dobry elektromechanik jest cierpliwy i spostrzegawczy, potrafi do skutku szukać przyczyn usterek i próbować różnych rozwiązań, by usunąć problem. W związku z tym, że często jest to praca z ludźmi, przydają się także zdolności do efektywnej pracy w zespole, komunikatywność i wysoka kultura osobista.

Dużą rolę odgrywają także warunki fizyczne. Trudności w wykonywaniu obowiązków mogą powodować wady wzroku oraz problemy z koordynacją ruchową. Osoba pracująca na stanowisku elektromechanika powinna mieć zdolności manualne, które umożliwią pracę nawet z najmniejszymi elementami silników.

Jak zostać elektromechanikiem?

Wiesz już, jakie są zarobki elektromechaników. Sprawdź, jak rozpocząć pracę w tym zawodzie, zwłaszcza że fachowców brakuje. Zgodnie z wynikami badań Barometru zawodów na terenie całej Polski notuje się znaczny deficyt specjalistów.

Wykształcenie elektromechaników

Aby uzyskać uprawnienia, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Możesz wybrać szkołę branżową I stopnia lub profilowane technikum, które kończy się maturą. Nauka w szkołach branżowych trwa 3 lata, a w technikach 5 lat. W trakcie kształcenia uczniowie i uczennice podchodzą do egzaminów państwowych, dzięki czemu uzyskują kwalifikacje zawodowe. Zarówno w placówkach branżowych, jak i technikach, program nauczania podzielony jest na dwa moduły, składające się z przedmiotów ogólnych i branżowych. Uczniowie uczęszczają na następujące zajęcia:

  • Podstawy elektrotechniki i elektryki

  • Podstawy konstrukcji maszyn

  • Działanie maszyn elektrycznych

  • Branżowy język obcy

  • Pomiary elektryczne i elektroniczne

  • Wytwarzanie i montaż części urządzeń

  • Montaż i obsługa urządzeń elektrycznych

  • Diagnozowanie i usuwanie usterek

Przyszli elektromechanicy muszą także zaliczyć obowiązkowe praktyki zawodowe, które można później wpisać do CV. Jeżeli zdecydujesz się na technikum, masz szansę kontynuować edukację na technicznych uczelniach wyższych.

Uprawnienia SEP

Warto także uzyskać uprawnienia SEP bardzo cenione przez pracodawców. Są to dokumenty potwierdzające umiejętność wykonywania prac dotyczących eksploatacji urządzeń elektrycznych działających pod napięciem nie większym niż 1 kV. Uprawnienia można uzyskać poprzez zdanie egzaminu państwowego poprzedzonego specjalistycznym kursem, po którym szanse na znalezienie pracy wzrastają.

Jak szukać pracy w zawodzie elektromechanika?

Jeżeli masz już odpowiednie uprawnienia, możesz rozpocząć poszukiwanie pracy. W tym celu regularnie przeglądaj oferty zamieszczone na portalu Indeed. Zanim przygotujesz idealne dokumenty aplikacyjne, wnikliwie przeczytaj wymagania zatrudniających firm. Dzięki temu skupisz się na najważniejszych cechach, których poszukuje dany pracodawca, co jednocześnie pokaże, że jesteś idealnym kandydatem lub idealną kandydatką na stanowisko elektromechanika.

W swoim nowoczesnym CV dokładnie opisz wszystkie kompetencje twarde. Przedstaw, z jakimi systemami pracujesz najczęściej, jakie masz uprawnienia, w czym się specjalizujesz i czy dobrze znasz języki obce.

Dobry elektromechanik jest na wagę złota niezależnie od tego, czy pracuje w warsztacie samochodowym, na hali produkcyjnej czy też prowadzi własną działalność gospodarczą. Uprawnienia pozwalające na wykonywanie zawodu możesz zdobyć w szkołach profilowanych, które oprócz przedmiotów kształcenia ogólnego, oferują zajęcia związane z praktyką zawodową. Elektromechanicy mają różnorodne możliwości rozwoju zawodowego, dlatego warto wyspecjalizować się w konkretnych tematach.

Dane dotyczące wynagrodzeń odzwierciedlają dane dostępne w serwisie Indeed Wynagrodzenia w trakcie pisania tego artykułu. Wysokość wynagrodzeń może różnić się w zależności od podmiotu zatrudniającego oraz doświadczenia, poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania kandydatów.

Odkryj więcej artykułów