H&M

Opinie dot. stanowiska Sprzedawca/kasjer (m/k) w firmie H&M

Bardzo niestabilne zmiany. Po zatwierdzeniu grafiku miesięcznego zmienią go jeszcze 10 razy na bieżąco.
Minusy
Niskie zarobki, ciężka praca
Moja kariera w H&M trwała zaledwie kilka miesięcy. Praca w sama w sobie nie była zła - głównie obsługa klienta na kasie i roznoszenie asortymentu. Czynnikiem decydującym o zwolnieniu się był stosunek kadry kierowniczej w stosunku do pracowników, jak i klientów. Wywyższanie się, patrzenie z góry, niemiłe odzywki, brak wsparcia. Odpowiedzią nawet na najprostsze pytania było często wywracanie oczami albo komentarze typu "to ty tego nie umiesz?" nawet przy klientach. Co do podejscia do klienta - żenujące. Totalny brak szacunku, ignorowanie, kłócenie się, wysyłanie klienta np. przy zwrocie na inne piętro bo nie chce się podejść do kasy. Praca mogłaby być na prawdę przyjemna, niestety tak nie było.
Pracowałam w H&M długo- 8 lat. Zaczynałam od najniższego stanowiska-SA na 1/4 etatu, praca dorywcza na studiach. Pomimo dużego zaangażowania i chęci do pracy z mojej strony cały etat dostałam dopiero po 2 latach. Mieliśmy wmawiane, że dostać pełny etat to awans. Stały za tym dodatkowe obowiązki, jak chociażby przejmowanie części obowiązków Kierownika Działu, oczywiście żadnych dodatkowych pieniędzy nikt nigdy za to nie dostał. Premie-raz w roku, świąteczna, około 250 zł. Plus to zniżki na ubrania, choć i te z czasem zostały ograniczone przy specjalnych rabatach. Pracownicy traktowani jak potencjalni złodzieje- wieczne kontrole szafek, toreb, k0ontrole paragonów, wykonanych zwrotów, a nawet rozmowy na piśmie za zbyt dużą-według firmy- ilość reklamacji. Po 4 latach awansowałam na Kontrolera administracyjno-biurowego. Miałam być odpowiedzialna za sprawy biurowe, dokumentacyjne, a tak naprawdę robiłam to co inni + zajmowałam się ogromną biurokracją w sklepie. Traktowanie regionalnych niepoważne- ciągłe zmiany planów, wieczne cięcie godzin pracowników, szykowanie odbiorów sezonu, gdzie przez kilka dni pracowało mnóstwo ludzi a przez resztę miesiąca musieliśmy ściąć godziny do minimum. Często zdarzało się, że na sklepie były 3 osoby- 2 kasjerów i jeden "latający". Ciągłe telefony, smsy od kierownika sklepu po pracy. Częste wzywanie do pracy w dzień wolny i granie na emocjach. Wynagrodzenie- na stanowisku Kontrolera miałam więcej od sprzedawcy o 300 zł brutto. I za te pieniądze o wiele większą odpowiedzialność i narażenie na stres. Premia od sprzedaży dla kierowników- nieosiągalna - więcej...
Plusy
zniżki pracownicze
Minusy
żenująco niskie zarobki, ogrom obowiązków, zachowanie kierowników regionalnych wobec pracowników sklepu
Dobra praca dla studentów, jako pierwsza praca. Uczy zachowania się w trudnych sytuacjach, praca pod presją. Idealna żeby się nauczyć pracy z klientem.
Praca w h&m to praca dla ludzi którzy nie mają rodziny, mieszkają z rodzicami i generalnie wystarcza im minimalne wynagrodzenie na pół etatu bo o całym etacie można pomarzyć (a i tak kasa minimalna więc w sumie nie warto). Trzeba byc wiecznie dostapnym bo ciągle dzwonią albo piszą sms ("dasz rade przyjść na popo/rano?") nie można ze sobą rozmawiac, trzeba robić wszystko dokładnie a przedewszystkim... Szybko! Szybko! Szybko! Aktualnie już tam nie pracuje i dobrze bo jedyne co mnie tam trzymało to fajni ludzie ale z biegiem czasu atmosfera także się zmieniła i teraz jest strasznie. O kierowniku sklepu nie wspomnę ... Owszem jest znizka pracownicza ale tylko 25% co przy innych sieciowkach wypada kiepsko. Bardzo mało ludzi na zmianach przez co odbywało nam się od klientów ze kolejki do kas... No ale sorry, nie było kogo na tą kasę zawolac...
Plusy
Kiedys fajna atnosfera - aktualnie nie widze plusow
Minusy
Bardzo niskie zarobki, wymagania graniczace z wyzyskiem, ciagle nekanie o zmiany w grafiku i pretensje kiedy ktos sie nie zgodzi, malo ludzi na zmianach, ciage pretensje ze za wolno, za malo
daje jeden nie szanuja pracownikow tym bardziej z innego miasta
Najlepsza praca dla młodych ludzi dogodne warunki pracy
Plusy
Duze zarobki
Minusy
Krotkie umowy
  1. Sprzedawca/kasjer (m/k)