H&M
Zobacz wszystkie opinie o firmie H&M

H&M

Opinia pracownika firmy H&M

Doradca sprzedaży, Kraków

Krótko mówiąc, zależy od miejsca pracy. Płaca to najniższa krajowa, co nowa umowa dostaje się 5% do wypłaty, czyli takie 100 zł. Ale okazuje się, że to norma sieciówek więc nie mam czego się czepiać. Pracowałem kilka lat, zacząłem od Galerii Krakowskiej. Mam nadzieje, że do tego czasu coś się tam zmieniło. Wytrzymałem tam parę miesięcy, po czym dostałem lekką traume. Musiałem parę miesięcy odpocząć od tej pracy. Wieczny zapierdol, nacisk, zwracanie uwagi za byle co, ekipa wtedy była tragiczna... Nie jestem zbyt wymagającą osobą, ale jeśli dekoratorzy ignorują cię, dlatego że zarabiają 200 złote więcej i "stroją manekiny oraz sklep" to chyba coś było nie tak. W windzie w ciągu dnia nawet na "hej"/"hejka" nie odpowiadali. A dodam, że nie było osoby której bym źle traktował... Początkowo nawet grafik był ignorowany częściowo, ale to akurat można było wywalczyć. Pracownicy raczej żadko miały ze sobą problemy, ale często było toksycznie (różne charaktery pojawiały się i nie mogły zbyt polubić). Przykładowo, często na zamknięciu trzeba było zostać dłużej niż napisane w planie, bo piętro niżej osoby się nie wyrobiły. Pół godziny sprzątania stawało się godziną, plus wyjście tyłem galerii. Dodaj dojazd do domu, ja często bywałem dopiero przed 24 w domu. Po zmianie lokalizacji, sytuacja była lepsza. W sklepie w Kapelance było o dziwo bardzo fajnie - panował taki klimat rodzinny, jak u babci na wsi. Można było się pośmiać, pogadać no i jak człowiek pracować. Nie było oczywiście opierdzielania się, ale w porównaniu do krakowskiej to niebo a ziemia. Trauma krakowskiej powodowała, -

Plusy

może być przyjemna, BARDZO elastyczny grafik (godziny pracy, jak i ilość godzin pracy w ciągu dnia)

Minusy

niskie zarobki, często toksyczny klimat, hierarchia nie do pokonania, ciągły zapierdziel

4,0 na 5 gwiazdek w kategorii Równowaga między życiem prywatnym a zawodowym

Pracowałem w tej firmie kilka lat i już wiem, ze nigdy nie wrócę do pracy w sklepie odzieżowym. Dlaczego? Przede wszystkim Zero szacunku do pracowników, którzy wykonują prace za kilka osób. Poza tym Osoba, która nie należy do katedry kierowniczej może zapomnieć o jakichkolwiek podwyżkach czy profitach za przedłużenie umowy. Mimo, ze często robi rzeczy, które wykraczają poza jej obowiązki np. Szkolenie nowych pracowników. W zamian za to pracuje ponad swoje siły i może zadowolić się jedynie rabatami na ubrania. Wracając do kadry kierowniczej…ciągłe zachowania zakrawające o mobbing w tej firmie są na porządku dziennym i niestety ciągła zmiana kierowników tego nie zmienia. Dekoratorzy wcale nie są lepsi. Traktują wszystkich z wyższością. Wydaje im się, ze ich stanowisko czyni ich królami całego świata. To by było chyba na tyle…A nie! Dodam jeszcze, ze jak się zwolniłem po kilku latach to nawet nie otrzymałem żadnego pożegnania ani choćby symbolicznego prezentu

Plusy

Rabaty

Minusy

Niskie zarobki, atmosfera, grafik na ostatnia chwile.

Żal. pl

H&M absolutnie nie jest firma konkurencyjną. Zarobki, biorąc pod uwagę ogrom obowiązków, presji i odpowiedzialności, zupełnie nieadekwatne - na każdym stanowisku w strukturach sklepu. Zarobki i benefity wypadają zupełnie miernie na tle tego, co oferują inne sieciówki lub inne sklepy detaliczne (np. spożywcze typu Lidl). Firma po dowiedzeniu się o zwolnieniu, np. kierownika działu, nie ma do zaoferowania absolutnie nic, poza przejściem do większego sklepu - co w mniemaniu Area Managmentu jest prestiżem, a nie faktycznie większą harówą i presją. Premie, których oczywiście nie dostają doradcy sprzedaży, praktycznie nie możliwe do otrzymania, ze względu na powalony budżet ustalany przez niekompetentnych (nie znających faktycznych potrzeb godzinowych sklepów) Area Controllerów. Goła pensja mizerna, a jakichkolwiek dodatków za staż w firmie nie ma. Osoba, która jest świeżakiem dostaje tyle samo, co osoba z np. pięcioletnim doświadczeniem. Osoba na umowie zlecenie po przepracowaniu tylu godzin, ile jest na pełnym etacie, może dostać pensje taką samą lub wyższą niż Department Manager, nie mówiąc już o Kontrolerze Administracyjno-Kasowym czy Dekoratorze. Super miejsce, żeby rozwinąć umiejętności zarządzania, móc wpisać sobie wyższe stanowisko w CV, a następnie uciekać, gdzie pieprz rośnie. Można tu za to na szczęście poznać mnóstwo wspaniałych ludzi - to duży plus. Chociaż oczywiście zdarzają się straszne mendy, będące w firmie paręnaście lat - oczywiście nietykalne, bo Area HR woli zajmować się rekrutacją klubowiczów w aplikacji albo gadaniem korporacyjnych kocopołów, zamiast faktycznie -

Plusy

Zgrany zespół, możliwości rozwoju

Praca

Praca w H&M to jedna z najgorszych jaką miałam. Byłam zatrudniona na wakacje na umowę zlecenie. Pracownika traktują jak śmiecia. Z 2 miesięcy, które miałam pracować, przepracowałam 2 tygodnie, bo okazało się, że nie ma godzin!

Zadaj pytanie dotyczące pracy lub rozmowy kwalifikacyjnej w H&M. Nasza społeczność jest gotowa odpowiedzieć.Zadaj pytanie

3,4 na 5 gwiazdek w kategorii Równowaga między życiem prywatnym a zawodowym
3,3 na 5 gwiazdek w kategorii Gwarancja stałego zatrudnienia/możliwość awansu

Porównaj H&M z

• H&M
  • Doradca sprzedaży, Kraków