Opinie pracowników firmy H&M

okkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Moja kariera w H&M trwała zaledwie kilka miesięcy. Praca w sama w sobie nie była zła - głównie obsługa klienta na kasie i roznoszenie asortymentu. Czynnikiem decydującym o zwolnieniu się był stosunek kadry kierowniczej w stosunku do pracowników, jak i klientów. Wywyższanie się, patrzenie z góry, niemiłe odzywki, brak wsparcia. Odpowiedzią nawet na najprostsze pytania było często wywracanie oczami albo komentarze typu "to ty tego nie umiesz?" nawet przy klientach. Co do podejscia do klienta - żenujące. Totalny brak szacunku, ignorowanie, kłócenie się, wysyłanie klienta np. przy zwrocie na inne piętro bo nie chce się podejść do kasy. Praca mogłaby być na prawdę przyjemna, niestety tak nie było.
Jak nie chodzisz to zwalniaja Cię z pracy. Zle nie
Pracowałam w H&M długo- 8 lat. Zaczynałam od najniższego stanowiska-SA na 1/4 etatu, praca dorywcza na studiach. Pomimo dużego zaangażowania i chęci do pracy z mojej strony cały etat dostałam dopiero po 2 latach. Mieliśmy wmawiane, że dostać pełny etat to awans. Stały za tym dodatkowe obowiązki, jak chociażby przejmowanie części obowiązków Kierownika Działu, oczywiście żadnych dodatkowych pieniędzy nikt nigdy za to nie dostał. Premie-raz w roku, świąteczna, około 250 zł. Plus to zniżki na ubrania, choć i te z czasem zostały ograniczone przy specjalnych rabatach. Pracownicy traktowani jak potencjalni złodzieje- wieczne kontrole szafek, toreb, k0ontrole paragonów, wykonanych zwrotów, a nawet rozmowy na piśmie za zbyt dużą-według firmy- ilość reklamacji. Po 4 latach awansowałam na Kontrolera administracyjno-biurowego. Miałam być odpowiedzialna za sprawy biurowe, dokumentacyjne, a tak naprawdę robiłam to co inni + zajmowałam się ogromną biurokracją w sklepie. Traktowanie regionalnych niepoważne- ciągłe zmiany planów, wieczne cięcie godzin pracowników, szykowanie odbiorów sezonu, gdzie przez kilka dni pracowało mnóstwo ludzi a przez resztę miesiąca musieliśmy ściąć godziny do minimum. Często zdarzało się, że na sklepie były 3 osoby- 2 kasjerów i jeden "latający". Ciągłe telefony, smsy od kierownika sklepu po pracy. Częste wzywanie do pracy w dzień wolny i granie na emocjach.
Wynagrodzenie- na stanowisku Kontrolera miałam więcej od sprzedawcy o 300 zł brutto. I za te pieniądze o wiele większą odpowiedzialność i narażenie na stres. Premia od sprzedaży dla kierowników- nieosiągalna
 - więcej...
Plusy
zniżki pracownicze
Minusy
żenująco niskie zarobki, ogrom obowiązków, zachowanie kierowników regionalnych wobec pracowników sklepu
Rywalizacja między osobami, które pracują na umowę zlecenie, a tymi na umowie o pracę.
Mój staż w H&M miał miejsce w Gdyni w centrum Riviera. Umowa zlecenie - głównie magazyn i praca na sklepie, ekspozycja towaru. Kierownictwo? Nie zasługują oni nawet na to miano, bo są to osoby bezczelne, aroganckie i bez grosza szacunku, szczególnie wobec osób nowych. Pomoc? Nie ma mowy! Gdy wyraziłam swoje zdanie, to spotkałam się z odzywkami w stylu "jak Ci nie pasuje to nie musisz tu pracować i lepiej się nie odzywaj". Nie można było zapytać o cokolwiek, bo traktowały to jako coś złego, gdy w zwyczajny sposób chciałam upewnić się, czy wykonuję daną czynność prawidłowo. W żadnej innej pracy nie spotkałam się z takim traktowaniem innych pracowników, z taką nienawiścią, atmosfera była okropna... Zarobki średnie, nie były tragiczne, ale nic szczególnego. Przynajmniej ochroniarze sklepu byli w porządku w przeciwieństwie do pozostałych. Kolejna kwestia to staż pracy - zapewniali, obiecywali możliwość zatrudnienia na dłużej, po czym później bez uprzedzenia nie wpisano zarówno mnie jak i pozostałych osób ze zlecenia w grafik. Przechodząc czasem przez sklep zauważyłam zresztą, że często zmieniają pracowników - najwidoczniej sytuacja nie uległa poprawie. Być może w innych miastach sytuacja nie wygląda tak źle, natomiast w Gdyni odradzam to miejsce każdemu - zwyczajna strata nerwów.
W firmie H&M pracowałem przez 5 lat. Zaczynałem od najniższego szczebla - pomagałem przy inwentaryzacji, później zostałem zatrudniony na umowę zlecenie, umowę o pracę, aż później awansowałem na stanowisko kierownika działu (DM). Moje spostrzeżenia dotyczące pracy w H&M to przede wszystkim żenujące zarobki - na każdym stanowisku, na prawdę. Niby H&M działa na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale jakoś nie widać tego na co dzień (nawet nie macie pojęcia ile papieru marnuje się codziennie w każdym sklepie).

Co mogę więcej powiedzieć?

Jako DM jesteś odpowiedzialny na dobrą sprawę za wszystko co dzieje się na sklepie. Możesz zapomnieć o porannych zmianach - zazwyczaj trafiają Ci się wtedy, gdy inny kierownik jest na L4 albo ma urlop. Kwestia ciągłych popołudniówek jest przerażająca. \

Układasz grafiki..co nie jest prostym zadaniem z racji tego, że w twoim sklepie 3/4 osób to uczniowie/studenci, bo nikt o zdrowych zmysłach nie przyszedłby do pracy za takie pieniądze.

Ciągłe planowanie...tak, to właśnie praca DMa. I tak w kółko. Biuro regionalne jest niepoważne. Spędzasz pół dnia, aby "zrobić" plany na dany tydzień, miesiąc, kwartał..po czym dostajesz maila 3 godziny później, że jednak cały region musi zmienić te plany, ponieważ są zbyt ambitne, albo spodziewają się większego ruchu i co za tym idzie oczywiście musisz przeplanować cały miesiąc..Również zmiany pracownikom, co jest na prawdę irytujące.

Ciągła presja czasu, brak przerw (bo nawet gdybyś chciał zejść, to nie masz jak - jesteś zawalony robotą).

Co chwilę musisz wymyślać jakieś durne action-plany i świecić oczami
 - więcej...
Plusy
tolerancja
Minusy
niskie zarobki, praca pod presją czasu, duża odpowiedzialność, brak wsparcia, nierealne cele, mydlenie oczu awansem, użeranie się z biurem regionalnym
Praca w H&M to jedna z najgorszych jaką miałam. Byłam zatrudniona na wakacje na umowę zlecenie. Pracownika traktują jak śmiecia. Z 2 miesięcy, które miałam pracować, przepracowałam 2 tygodnie, bo okazało się, że nie ma godzin!
Praca zmianowa, czyli różne dziwne godziny (często zostaje się dłużej). Praca fizyczna. Zarobki fatalne. Duża liczba kierowniczek. Zamysł firmy dobry szkoda,że tylko w teorii. Pracownicy to same dziewczyny/kobiety. Wszystko zależne od danych osób, ale w tym przypadku nawet połowa dziewczyn nie jest miła ani chętna do pomocy. Cieszę się,że już tam nie pracuje.
Plusy
Kontakt z klientem
Minusy
Fatalne zarobki, duza liczba obowiązków
Dobre zarobki jak na stanowisko sprzedawcy, miła atmosfera, elastyczny grafik
Plusy
Elastyczny grafik, możliwość awansu
Minusy
Szybkie tempo pracy
Pracownicy w porządku, brak możliwości rozwoju, płace minimalne nawet przy 2 letnim stażu pracy
Plusy
grafik
Minusy
zarobki
Working here is not only about taking care of customers, clothes, fitting rooms, tills and stocks. It's about doing all of that at once. You need to be good at multitasking and be prepared for staying there for long hours and some extra shifts that are usually not included in the rota.
Plusy
Staff discounts
Minusy
Long hours, multitasking
Atmosfera pracy jest...rozna.Raz pracujesz z kims z kim sie swietnie dogadujesz a raz z kims kogo po prostu nie lubisz.Zarobki przynajmniej w moim wypadku (1/2) nie powalaja.Powiem wiecej,sa kiepskie.Nie spodziewajcie sie kokosow.Niestety polityka firmy jest podobna do jak najwiekszej pracy w jak najkrotszym czasie.Ze wszystkiego zostaniesz rozliczony,ile byles na przerwie,ile minut sie spozniles.Nie ma duzej swobody.
Plusy
Atmosfera, Praca niezbyt meczaca, malo fizycznosci
Minusy
Zarobki, podejscie do pracownika
I have learned a lot, our store was a newly opened, so i was able to build our store from the basics. Atmosphere was great, awesome management. There was no problems with changing schedule.
Plusy
discount
Minusy
none
Bardzo duże zamieszanie na miejscu pracy, ponieważ w sklepie napuje bardz duży ruch
dsalidajksnda;osdaasdjbnasdpaspouddasoh;idasijphdsajpindafs
Praca idealna dla studentów, elastyczny grafik układany według próśb (zdarzają się wyjątki, wszystko zależy głównie od managera układającego grafik miesięczny), świetna atmosfera w pracy - oczywiście wszystko w zależności od sklepu w którym pracujemy i od ludzi, ale z tego co wiem, w większości sklepów w Krakowie jest ok. To samo w przypadku kadry kierowniczej (w moim sklepie managerowie to świetne osoby z którymi bez problemu można się dogadać i świetnie się współpracuje). Najgorsi są klienci (szczególnie podczas wyprzedaży), bywają bardzo nie mili i robią straszny bałagan na sklepie - jak to w sieciówkach, ale na szczęście zdarzają się jeszcze tacy z kulturą ;). Co do awansu bywa różnie - zależy oczywiście od pracy i zaangażowania i od tego, czy kierownik widzi potencjał. Niestety zarobki średnie w porównaniu do ilości pracy, czasem jest naprawdę ciężko a to jednak praca fizyczna. Ogólnie polecam, szczególnie studentom. Jeżeli trafi się na fajny zespół to praca jest bardzo przyjemna ;)
Plusy
elastyczny grafik, dobra atmosfera pracy
Minusy
Średnie zarobki, nieprzyjaźni klienci
Firma stawiająca na ludzi. W której każdy czuje się dobrze.
Plusy
Darmowe posiłki.
Minusy
Brak.
Nie narzekalam ani na warunki ani na atmosfere milo sie pracowalo
Plusy
Posilki za 1 zl
Minusy
Daleki dojazd
Классная работа.Рекомендую.класная атмосфера.з/п если бы поднять вообще шикарная работа)))
Plusy
Кофе, вода, чай безплатно
Minusy
Рабочая обувь
Różnorodność pracy zapobiega nudzie, kadra, która stara się dbać o pracowników (drobne prezenty z okazji różnych świąt).